A lasagne kert, más néven réteges kert valójában ásásmentes kert, egy olyan kertészeti módszer, ahol rétegezett szerves anyagok adják a növények számára megfelelő talajt. Az elnevezés a rétegek építésére utal, hasonlóan a lasagne elkészítéséhez, ahol különböző rétegek követik egymást.
Készítsünk rétegelt ágyást, ahol a gyerekek is kertészkedhetnek. Normál esetben az építés ideje ősz vagy tavasz, de ugyanúgy elkészíthetjük júniusban is. A mottó: Mindent saját anyagból. Jelöljünk ki egy helyet a számára, akár a gyepen is. És felásás helyett terítsünk el a felszínen szerves anyagot több rétegben. Így készül a rétegelt ágyás az ásatlan kertben:
A lasagne kert előnyei
A lasagne kert kialakítása több előnnyel jár, különösen olyan helyeken, ahol a talaj nem megfelelő a növénytermesztéshez. Íme néhány ok, hogy miért érdemes lasagne kertet használni:
- Talajjavítás: A különböző rétegek lebomlanak, és gazdag, humuszban dús talajt hoznak létre, amely ideális a növények számára.
- Gyommentes kert: A rétegezett szerves anyagok elfojtják a gyomokat, csökkentve a gyomlálás szükségességét. Sokat segít, ha a talajfelszínt mulccsal takarjuk.
- Környezetbarát: A lasagne kert újrahasznosítja a kerti hulladékot, komposztálva azt közvetlenül a kertben.
- Vízmegtartás: A rétegek segítik a talaj vízmegtartó képességét, csökkentve az öntözés szükségességét.
Lasagne kert jellemzői
-
- Ásás nélküli módszer: Nem igényel ásást vagy kapálást, a talaj elkészítését egyszerűen a szerves anyagok rétegezésével érjük el.
- Szerves anyagok felhasználása: A lasagne kert alapja a különböző természetes anyagok, mint a komposzt, szalmaborítás, levélrétegek, kerti hulladékok és kartonpapír felhasználása
A lasagne kert rétegei
- Alapréteg – Kartonpapír vagy újságpapír: Az alsó réteg általában kartonpapír vagy újságpapír, amely elnyomja a gyomokat, és idővel lebomlik.
- Barna és zöld rétegek: A rétegek váltakoznak úgy, hogy a barna rétegek (száraz anyagok, mint száraz levelek, szalma, ágak) és zöld rétegek (friss anyagok, mint frissen levágott fű, konyhai zöldhulladék) egymásra kerüljenek.
- “Barn”a anyagok: Száraz levelek, szalma, ágak, papír.
- “Zöld” anyagok: Friss fűnyesedék, konyhai zöldhulladék, friss növényi maradványok.
- Rétegezés: A rétegeket addig építik, amíg el nem érik a kívánt vastagságot, általában kb. 30-60 cm magasságban.
- Takarás: Az utolsó réteg komposzt vagy mulcs lesz, amely védelmet nyújt a talaj felső rétegének, és nedvességet tart a talajban.
Lasagne kert lépésről lépésre
1 Gyűjtsük össze a szükséges anyagokat
Gyűjtsünk kaszálékot, gereblyézzük össze a leveleket, gyűjtsünk szénát, szerezzünk tőzeget. De ugyanígy felhasználhatunk konyhai szemetet, persze csak növény maradványokat, újságpapírokat, kávézaccot. Semmi olyan anyagot ne használjunk, amely vegyszereket tartalmaznak (pl. növényvédőszer).
2 Készítsük elő a terepet
Nyírjuk le az eredeti vegetációt vagy a gyepet. Hagyjuk a helyszínen a nyesedéket. Egyszerűbb módszer, ha letapossuk a növényeket, és így azok elfekszenek a helyszínen.
3 Jelöljük ki az ágyást
Szúrjunk le karót, botot az ágyás esetleg ágyások sarkaihoz. Olyan méretet válasszunk, hogy megerőltetés nélkül be tudjunk nyúlni az ágyás közepébe is. Így elkerüljük bele kelljen lépni az ágyásba. Az oldalakat kövekkel, venyigével vagy deszkával körbevehetjük.
4 Alapozzunk
Töltsünk vizet a kádba vagy teknőbe, és négy-hat kiterített újságlapot áztassunk bele. Terítsük az újságpapírokat a kijelölt területre úgy, hogy a lapok fedjék át egymást. Ekkor nem marad szabad, takaratlan felület. Ezzel a letakart növények kipusztulnak anélkül, hogy felásnánk őket. Most sokan tiltakozhatnak, hogy a nyomdafesték méreg, stb. Manapság a nyomdafesték nem tartalmaz nehézfémeket. A kioldódó festékanyag rendkívül kis koncentrációjú. Aki hajthatatlan, használjon széthajtogatott papírdobozt is.
5 Hordjuk fel a rétegeket
Terítsünk 5 cm vastag szerves anyag réteget, majd erre hordjuk fel a következő réteget. Rendezzük úgy, hogy a zöld rétegre barna kerüljön. Azaz a levelekre, kaszálékra, konyhai hulladékra kerüljön a tőzeg, a szalma. Sok félre rétegezésre esküsznek a biokertészek. Felhordáskor se lépjünk az ágyásba, mert akkor összetömörödik. Minden réteget alaposan permetezzünk meg vízzel mindaddig, amíg olyanná nem válik, mint a szivacs. Azok a rétegek kerüljenek alulra, amelyek feltételezhetően gyom magvakat tartalmaznak. A rétegelést addig folytassuk, amíg az ágyás magassága eléri a 30 cm-t. Legfelülre érett komposzt kerüljön, vagy kertészeti földkeverék. Készíthetünk magasabb ágyást is.
6 Ültessünk
Ha a rétegelt ágyást ősszel készítjük, a beültetéssel vájunk tavaszig. Addigra az ágyásba juttatott anyagok beérnek. Nyári ültetéskor azonban máshogy járunk el.
A bomlatlan szerves anyag rétegbe hálóval körbevett komposztlabdába ültessük a növényeket. Amíg az ágyás össze nem érik, ez fogja ellátna a növényeket tápanyaggal, és lehetővé teszi az esetleges átültetést. Ültethetünk feneketlen műanyag edénybe is. Először készítsünk listát azokról a növényekről, amelyeket ültetni akarunk. Ügyeljünk arra, hogy hasonló igényű növényeket válogassunk össze. Ha vetni akarunk, terítsünk egy réteg komposztot az ágyás tetejére, vessük el a magvakat, és takarjuk őket komposzttal. Őszre a gyökerek elérik az alsóbb rétegeket, és a rétegek komposztálódnak.
Lasagne kert fenntartása
Legmegfelelőbb a csöpögtető öntözés. Jó ötlet a nagyobb műanyag palackok használata. Ezeknek alját alsó részét lyuggassuk ki, és temessük őket a földbe úgy, hogy csak a palack nyaka látszódjon. Majd töltsük föl vízzel. Öntözhetünk öntözőrózsával is. Ha nem akarunk a gyomlálással vesződni, ültetés után takarjuk forgáccsal a felszínt. Ez segíti megtartani a nedvességet, és távol tartja a gyomokat.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás